Jak dobrać podkład do twarzy

11.03.2014 Ocena:

Historia kosmetyki ozdobnej zawsze wyrażała dążenie człowieka do poprawy swojego wyglądu. Dzięki rozwojowi kosmetologii i dermatologii kobiety w każdym wieku, z różnym typem skóry, również ze skórą problemową, mają wiele możliwości, aby za pomocą makijażu podkreślić swoje walory oraz ukryć niekorzystne cechy wyglądu.

       

Kosmetyka kolorowa stała się popularna i powszechna w latach sześćdziesiątych XX wieku. Dzisiaj makijaż jest wpisany na stałe w codzienną rutynę pielęgnacyjną kobiet. Dzięki rozwojowi kosmetologii i dermatologii kobiety w każdym wieku, z różnym typem skóry, również ze skórą problemową, mają wiele możliwości, aby za pomocą makijażu podkreślić swoje walory oraz ukryć niekorzystne cechy wyglądu.

Celem stosowania podkładu jest nadanie skórze większej jednorodności. Dzięki fluidowi zostają zamaskowane drobne niedoskonałości skóry, poprawia się jej koloryt, a miejsca z tendencją do przetłuszczania zostają zrównoważone. Twarz staje się gładsza i pełna blasku. W nowoczesnych podkładach korekta niedoskonałości, czyli optyczne oddziaływanie preparatu, powinno być rozszerzone o działanie pielęgnacyjne. Zawartość pigmentów (barwników) w preparacie do make-upu, decydująca o doskonałym maskowaniu zmian skórnych, powinna być wzbogacona o aktywne substancje pielęgnacyjne. Szereg substancji aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, witamina C, wyciąg z kasztanowca, sole cynku powodują, że w przypadku regularnego stosowania obserwuje się wyraźny wzrost nawilżenia i elastyczności oraz poprawę gładkości skóry. Substancje te ze względu na swoje lecznicze i pielęgnacyjne właściwości mogą być polecane dla skór problemowych oraz zmienionych chorobowo, np. skóry z rozszerzonymi naczynkami, trądzikiem różowatym lub pospolitym oraz dla osób ze skórą wrażliwą. Zmiany skórne, takie jak rumień, rozszerzone naczynka, przebarwienia potrądzikowe czy aktywny trądzik często wpływają negatywnie na psychikę pacjenta.. Mogą prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, obniżenia jakości życia, ograniczenia życia towarzyskiego czy zawodowego, a w przyszłości do depresji. Stosowanie makijażu często stanowi istotny element, uzupełniający leczenie chorób z objawami skórnymi, powodując wzrost akceptacji własnego wizerunku oraz podniesienie samooceny.

Czy istnieje podkład doskonały dla skóry problemowej?

Tak, istnieje podkład doskonały dla skóry problemowej. Istotne jest jego umiejętne dopasowanie, tak aby zapewnił skórze działanie kryjące (wizualne), poprzez składniki maskujące oraz oddziaływał pielęgnacyjnie dzięki substancjom czynnym. Podkład idealny to zatem taki, który pielęgnuje, a w przypadku skór problemowych wzmacnia działanie lecznicze oraz zapewnia naturalny, długo utrzymujący się efekt poprawy wyglądu. Taki fluid może z powodzeniem być stosowany jako uzupełnienie terapii wielu chorób skórnych.

Cechy preparatu idealnego:

Właściwości pielęgnacyjne

Właściwości aplikacyjne

„Terapia makijażem” - dobór fluidu do problemu skóry

Skóra wrażliwa wymaga zastosowania fluidu zawierającego składniki łagodzące, takie jak Iricalmin, które jej nie podrażnią i nie spowodują zaostrzenia problemu skórnego.  Fluid idealny dla skóry wrażliwej to preparat o  lekkiej i delikatnej konsystencji, który dobrze się rozprowadza i jego aplikacja nie wymaga nadmiernego tarcia. Powinien działać jak kojący opatrunek, zapewniający skórze komfort i ulgę przez cały dzień.

Skóra naczyniowa potrzebuje fluidu ze składnikami wzmacniającymi naczynka oraz zmniejszającymi zaczerwienienie skóry, takimi jak np. wyciąg z kasztanowca czy witamina C. Dzięki nim będzie dobrze nawilżona, miękka, delikatna i gładka w dotyku. Podkład powinien chronić przed szczególnie szkodliwym dla skóry naczyniowej wpływem promieniowania słonecznego, a także mieć dobre właściwości kryjące, umożliwiające zamaskowanie rozszerzonych naczyń oraz rumienia.

Skóra trądzikowa wymaga fluidu o lekkiej i delikatnej formule, nie powodującej zatykania porów oraz nasilenia zmian zapalnych. Podkład powinien zawierać składniki przeciwzapalne jak, np. Zincidone® (kompleks cynku i kwasu PCA) oraz matujące m.in. EvermatTM, które wzmagają działanie lecznicze fluidu. Idealny podkład dla skóry trądzikowej ponadto zapewni efekt zmniejszenia natłuszczenia skóry i korekty niedoskonałości aktywnych (grudki i krosty) oraz przetrwałych (przebarwienia i blizny) zmian trądzikowych. Jednocześnie po aplikacji fluidu makijaż powinien być naturalny - bez efektu maski.

Obecnie makijaż korekcyjny (z zastosowaniem odpowiednio dobranych fluidów) może stanowić uzupełnienie leczenia chorób skórnych poprzez zamaskowanie defektów skórnych oraz przywrócenie skórze ładnego i zdrowego wyglądu.

Dr n. med. Barbara Pytrus

Specjalista dermatolog-kosmetolog

www.pytrusderm.pl

Gabinet Dermatologii Leczniczej i Laserowej „Platinium” we Wrocławiu