Pielęgnacja skóry dłoni

06.05.2010 Ocena:

Skóra dłoni odgrywa w kontakcie człowieka z otoczeniem szczególną rolę, stanowi także bardzo istotny atrybut urody, szczególnie ważny dla płci pięknej. Jej kondycja i wygląd często są postrzegane jako świadectwo kultury osobistej, statusu społecznego.

       

 

"Jest to zaprawdę nie do zaprzeczenia, że ręce delikatne i dobrze ukształtowane wzmagają przyjemne wrażenie całej osobistości”

(A. Sischer-Duckelmann)

Skóra dłoni odgrywa w kontakcie człowieka z otoczeniem szczególną rolę. Jej kondycja i wygląd często są postrzegane jako świadectwo kultury osobistej, statusu społecznego, stanowią także bardzo istotny atrybut urody, szczególnie ważny dla płci pięknej.

Budowa skóry dłoni

Skóra dłoni różni się znacznie od skóry reszty ciała swoją budową, przede wszystkim minimalną grubością tkanki podskórnej. Tkanka ta, stanowiąca magazyn energetyczny organizmu, składa się z komórek tłuszczowych i pełni funkcje podporowe oraz ochronne przed urazami mechanicznymi. Skóra dłoni z racji braku tkanki podskórnej cechuje się szczególną delikatnością. Zbudowana jest w głównej mierze z podścieliska łącznotkankowego, w którego skład wchodzą trzy rodzaje włókien: kolagenowe, sprężyste oraz retikulinowe. W skórze właściwej znajdują się przydatki, takie jak mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe, a także liczne naczynia krwionośne i limfatyczne oraz zakończenia nerwowe. W obrębie dłoni budowa skóry właściwej odbiega od typowego schematu. Skóra dłoni zawiera dużą ilość gruczołów potowych zwiększających utratę płynów, a jest prawie całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych, co w efekcie prowadzi do znacznej redukcji wydzielania sebum. Najbardziej zewnętrzna część skóry dłoni, bezpośrednio narażona na wpływ czynników środowiska zewnętrznego, to naskórek. Jest on zbudowany z kilku warstw komórek połączonych substancją międzykomórkową, w dużej mierze odpowiedzialną za utrzymywanie prawidłowej spoistości i sprężystości komórek, jak również za równowagę wodną i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ilość wody w naskórku i w skórze właściwej dłoni zwiększa się wraz z głębokością – im dalej od powierzchni skóry, tym wyższa zawartość wody w tkankach.

Wysuszenie

Czynniki prowadzące do wysuszenia skóry dłoni prowadzą do uszkodzenia jej bariery ochronnej. Tymi czynnikami są oddziaływanie promieni słonecznych lub narażenie skóry na niskie i wysokie temperatury, a także niedobór naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). Wysuszenie skóry może być również efektem nadmiernego kontaktu z wodą, zwłaszcza chlorowaną, detergentami, rozpuszczalnikami i smarami. Istotną rolę wśród przyczyn wysuszenia skóry dłoni odgrywają czynniki ogólnoustrojowe, takie jak mniejsza podaż wody, mniejsze wydzielanie potu i lipidów związane z procesem starzenia się, a także zaburzenia krążenia i przemiany materii. Duże znaczenie ma także nieodpowiednia pielęgnacja, nieuwzględniająca konieczności systematycznego nawilżania i natłuszczania skóry dłoni narażonej na negatywne skutki działania środowiska zewnętrznego. Ogromny wpływ na wysuszenie i uwrażliwienie skóry dłoni ma nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Negatywnie oddziałuje również zanieczyszczenie pomieszczeń kurzem i pyłem, nieprawidłowe odżywianie się oraz narażenie dłoni na działanie nadmiernie niskich lub wysokich temperatur otoczenia. Wszystko to przyczynia się do uszkodzenia hydrolipidowej warstwy ochronnej, a w efekcie utraty wilgoci ze skóry. Można stwierdzić, że sucha skóra dłoni jest wynikiem uszkodzenia systemu hydrolipidowego naturalnej warstwy ochronnej pokrywającej skórę, składającej się z wody, lipidów i czynników nawilżających.

Sucha skóra dłoni staje się szorstka, traci swą elastyczność i stosunkowo łatwo ulega złuszczeniu. Mogą na niej występować przebarwienia, może pojawiać się sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych. Wysuszenie zwiększa także skłonność do pękania, prowadzi do wzmożenia przepuszczalności skóry dla rozmaitych czynników zewnętrznych. W efekcie skóra dłoni często ulega podrażnieniu, reaguje zaczerwienieniem w reakcji na mydło, wodę i warunki atmosferyczne, a czasami także po zastosowaniu niektórych kosmetyków. Dlatego niezbędna jest systematyczna pielęgnacja i regeneracja skóry dłoni.

Jak dbały o ręce nasze prababki?

Od wieków kobiety dbały o swoje dłonie i zajmowały się ich pielęgnacją. Szlachetnie urodzone panny nie tylko nie wykonywały żadnych prac mogących zniszczyć delikatną skórę rąk, ale także stosowały różne zabiegi regeneracji skóry. Od dawna znane były wybielające właściwości soku z cytryny, ogórka i miodu. W skórę dłoni wcierano także rozmaite tłuszcze. Arystokratyczna dłoń powinna być wiotka, delikatna i biała. W celu ochrony przed zranieniem, zimnem oraz promieniami słonecznymi panie nosiły rękawiczki. Szyto je z drogich jedwabi, atłasów, skór, wykańczano futrem.

Nie tylko w wyższych sferach dbano o ręce – wiejskie kobiety także miały wypróbowane sposoby na regenerację skóry dłoni niszczonych pracą. Jednym z nich było smarowanie dłoni gotowanymi ziemniakami rozgniecionymi z odrobiną tłuszczu i zawijanie ich w kawałki materiału. Takie okłady robiono na noc i zdejmowano dopiero następnego dnia rano.

Do pielęgnacji dłoni kobiety na całym świecie używały szeregu specyfików. Na przykład w Indiach powszechnie stosowano nacieranie skóry rąk wodą, w której wcześniej macerowały się bakłażany. Indonezyjska metoda na piękne dłonie to smarowanie ich kremem z bananów i oleju słonecznikowego lub mieszanką mleczka kokosowego i gliceryny.

Co dziś zagraża naszym dłoniom?

Postęp cywilizacji i rozwój przemysłu sprawiły, że codziennie na delikatną skórę dłoni ujemnie wpływa wiele dodatkowych niekorzystnych czynników – urazy mechaniczne, kontakt z detergentami oraz z chlorowaną wodą. Często naskórek jest narażony na działanie szczególnie agresywnych substancji chemicznych zawartych w środkach piorących i wybielaczach. Efektem działania powyższych szkodliwych czynników oraz gwałtownych zmian temperatury, wysuszonego powietrza, wiatru i promieniowania UV jest starzenie się dłoni. Oprócz czynników zewnętrznych mających wpływ na wygląd naszych dłoni niebagatelne znaczenie ma także ogólny stan zdrowia. Błędy żywieniowe powodują schorzenia zdrowotne, które objawiają się m.in. zmianami w zabarwieniu skóry. Przebarwienia skórne są niezwykle trudne do usunięcia, co wynika z ich głębokiego umiejscowienia. Niewielkie efekty w tym zakresie dają zabiegi złuszczania naskórka.

Jakie kosmetyki do regeneracji skóry dłoni stosować?

W kosmetyce rozróżniamy produkty o działaniu profilaktycznym oraz regenerującym skórę. Do pierwszej grupy należy zaliczyć kremy oraz inne preparaty pielęgnacyjne, które wzmacniają suchą skórę, hamują utratę wody oraz nawilżają dłonie. Równocześnie zapewniają delikatny film ochronny, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Preparaty do regenracji skóry dłoni uelastyczniają, natłuszczają i odżywiają zniszczony naskórek. Zapobiegają pierzchnięciu rąk oraz intensywnie regenerują dłonie szorstkie i popękane. Należy unikać wody chlorowanej oraz agresywnych, wysuszających skórę preparatów. Niszczą one naturalną barierę ochronną, a skóra staje się szorstka i popękana.

Dodatkowa ochrona równie ważna

Mimo postępu cywilizacyjnego kobiety nadal dodatkowo chronią dłonie, używając gumowych i bawełnianych rękawiczek. Osłaniają one naskórek przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz wpływem chemii gospodarczej przy wykonywaniu prac domowych. Panie wspomagają również pielęgnację rąk gimnastyką oraz masażami, które wykonują w trakcie nakładania różnych specyfików na dłonie.