www.pytrusderm.pl
Skóra naczyniowa charakteryzuje się łatwością do powstawania zaczerwienienia (rumienia), początkowo pojawiającego się epizodycznie, a następnie występującego w sposób stały, utrwalony. Rozszerzone naczynia krwionośne oraz zmiany rumieniowe stanowią problem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Zdecydowanie częściej skóra naczyniowa występuje u kobiet, bowiem ich skóra cechuje się większą reaktywnością naczyniową i jest bardziej wrażliwa. Zmiany pojawiają się najczęściej w obrębie środkowej części twarzy - na nosie, policzkach, czole oraz brodzie.
Skóra z nasiloną reakcją naczyniową może stanowić zapowiedź rozwoju trądziku różowatego, szczególnie postaci rumieniowo-teleangiektatycznej. W początkowym okresie tego schorzenia dominują zmiany naczyniowe oraz wzmożona wrażliwość skóry. Większość pacjentów już na tym etapie wymaga bardzo specjalistycznej, odpowiednio dobranej pielęgnacji.
Etiologia czasowego lub utrwalonego zaczerwienienia skóry nie jest do końca jasna. W większości przypadków nie można jednoznacznie wykazać, jaki czynnik jest odpowiedzialny za wywołanie reakcji rumieniowej i rozszerzenie naczyń. Istotne wydają się być uwarunkowania genetyczne oraz fototyp skóry I i II. Osoby z jasnymi włosami oraz oczami są bardziej narażone na zmiany rumieniowe i rozszerzone naczynia. Widoczność naczyń jest związana z ich większą przepuszczalnością, która ułatwia przenikanie do skóry substancji zapalnych. Nadmierna reaktywność naczyń i w konsekwencji ich rozszerzenie, może mieć również związek ze zwiększonym stężeniem w skórze neuropeptydów, szczególnie substancji P. Substancja ta należy do rodziny neurokin i działa w wielu mechanizmach, wywołując m.in. rozszerzenie naczyń oraz wyzwolenie reakcji zapalnych w naczyniach. Kolejną substancją jest prostaglandyna PGE2. Jej wzmożona produkcja przyczynia się do rozszerzenia naczyń oraz wzrostu ich przepuszczalności. W ostatnim czasie brana jest także pod uwagę swoista nadwrażliwość receptorów Toll-like-2 (TLR2), które mogą powodować wzmożoną grę naczyniową, sprzyjającą powstawaniu rozszerzonych naczyń. Objawy te wynikają z reakcji zapalnej jaka zostaje uruchomiona w obrębie śródbłonków drobnych naczyń krwionośnych.
Powstawaniu utrwalonych zmian naczyniowych sprzyjać będzie przewlekłe działanie na skórę czynników niekorzystnych, oraz nieprawidłowa pielęgnacja już pierwszych objawów zaczerwienia skóry. Delikatne naczynia krwionośne nie wytrzymują wysokiego ciśnienia krwi i nie potrafią wrócić do pierwotnego kształtu, co powoduje powstawanie trwałych zmian na skórze w postaci teleangiektazji. Do czynników szkodliwych należą agresywne czynniki zewnętrzne: promieniowanie słoneczne, gwałtowne zmiany temperatury otoczenia, wiatr, klimatyzacja, dym papierosowy czy wzmożony wysiłek fizyczny. Inne czynniki niekorzystne to stres, gwałtowne emocje, nieprawidłowa dieta - ostre, pokarmy, alkohol a także zaburzenia hormonalne. Szczególnie niekorzystną rolę mogą odgrywać drażniące kosmetyki oraz błędy popełniane podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Pacjent ze skórą naczyniową często czuje się osamotniony ze swoją „rumianą twarzą”, co może wywoływać zniechęcenie i frustrację. Zlekceważenie obu rodzajów wymienionych czynników szkodliwych niewątpliwie nasili zmiany naczyniowe, a nawet może doprowadzić do rozwoju trądziku różowatego.
Podwyższone stężenie składników aktywnych ma swoje uzasadnienie, gdyż dzięki temu uzyskamy szybsze i skuteczne działanie cząsteczek na naczynia krwionośne. W przypadku skóry naczyniowej musi być spełniony jednak podstawowy warunek - sprawna i prawidłowo funkcjonująca bariera lipidowa naskórka, dzięki której składniki aktywne będą działały skutecznie a nie drażniąco. Większa koncentracja składników aktywnych w preparacie, przy sprawnej barierze lipidowej, zapewni szybsze oddziaływanie preparatu po aplikacji na skórę oraz widoczne efekty w postaci rozjaśnienia kolorytu skóry. Szczególnie cenne właściwości posiadają flawonoidy, które w skondensowanej postaci są prawdziwą „bombą bioflowonoidową” dla naczyń krwionośnych. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników aktywnych w preparacie kosmetycznym, mamy możliwość regulowania penetracji tego składnika, dzięki czemu produkt może działać dużo bardziej skutecznie. W preparatach typu „forte” niewątpliwie cennymi flawonoidami będą diosmina i hesperydyna. Chronią naczynia krwionośne oraz działają ochronnie na witaminę C, która jest niezbędna do syntezy kolagenu.
Odpowiednia i konsekwentna pielęgnacja skóry naczyniowej nie tylko zmniejsza już istniejące zmiany, ale także może zapobiegać powstawaniu nowych. Skóra z zaburzeniami naczyniowymi wymaga pielęgnacji preparatami zawierającymi składniki regenerujące barierę naskórkową oraz chroniące drobne kapilary. Celem pielęgnacji jest zmniejszenie zaczerwienia skóry i utrzymanie bariery hydrolipidowej naskórka w prawidłowej kondycji, poprzez dostarczanie składników o właściwościach odbudowujących.
Dobry preparat przeznaczony dla skóry naczyniowej powinien zmniejszać suchość skóry, jej szorstkość, łagodzić uczucie pieczenia i kłucia, zmniejszać nadwrażliwość oraz ewentualne złuszczanie naskórka. Powinien także zmniejszać rumień i chronić naczynka przed nadmiernym rozszerzaniem, które może prowadzić do powstania teleangiektazji.
www.pytrusderm.pl