Trądzik dorosłych – problem zdrowotny i pielęgnacyjny?

O trądziku dorosłych

Trądzik pospolity (ang. Acne vulgaris), uważany również za najczęściej występującą chorobę dermatologiczną na świecie jest przypadłością głównie wieku młodzieńczego, jednak jak wytłumaczyć coraz częściej pojawiające się zmiany skórne w postaci trądziku u osób powyżej 25 roku życia?  Trądzik powszechnie postrzegany jako przejściowa dolegliwość wieku dojrzewania, w ciągu ostatnich dziesięcioleci stał się bardzo częstym problemem, z którym borykają się ludzie po 25., 30., a nawet 40. r.ż. Jest to tak zwany trądzik dorosłych. Od 20 do 54% dorosłych zgłasza problemy trądziku i częściej dotyczy kobiet.

Za powstawanie zmian skórnych w trądziku dorosłych  jak w trądziku młodzieńczym, odpowiadają:

  • zaburzenie rogowacenia w ujściu mieszka włosowego prowadzące do powstawania zaskórników,
  • łojotok
  • stan zapalny
  • nadmierne namnażanie się bakterii acne

Jednak w trądziku dorosłych etiologia tych zjawisk jest niejasna a badania prowadzone w tym kierunku często wykazują sprzeczne tendencje. Mimo sprzecznych stwierdzeń silnie potwierdza się podłoże hormonalne. Zjawisko trądziku szczególnie widoczne jest w trakcie zmian poziomów hormonów w przebiegu cyklu menstruacyjnego. tzw. zaostrzenie przedmiesiączkowe (premenstrual flares) jest obserwowane szczególnie w trądziku dorosłych kobiet po 33. r.ż. Inne czynniki mogące mieć wpływ na nasilenie i zaostrzenie trądziku dorosłych to: codzienny i związany z praca stres, dieta wysokoglikemiczna, palenie papierosów.

 

Trądzik osób dorosłych w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego przebiega powoli i zwykle występuje z łagodną lub średnio nasiloną intensywnością. Ma postać głównie zmian głęboko osadzonych, zlokalizowanych na brodzie, linii żuchwy i szyi (tzw. strefa U) w odróżnieniu od trądziku młodzieńczego gdzie zmiany zlokalizowane są w tzw. strefie T.

 

Przebieg choroby może mieć:

  • charakter przetrwały (persistent acne) - 80% przypadków – gdy zmiany rozpoczynają się w okresie nastoletniości i trwają nieprzerwanie do dorosłości
  • późny początek (late-onset acne) – 20% przypadków, gdy pierwsze objawy pojawiają się już po okresie dojrzewania, zwykle około 21.–25. r.ż.

Postępowanie w trądziku dorosłych

Postępowanie w trądziku dorosłych zależy od stopnia nasilenia zmian i ich historii i powinno być   dobierane dopiero po wywiadzie z lekarzem dermatologiem. Do metod leczenia zaliczyć możemy: miejscowe stosowanie retinoidów oraz doustne leczenie izotretoiną i antybiotykami. Trądzik dorosłych jest problemem złożonym, dlatego poza ustaloną z lekarzem dermatologiem kuracją dermatologiczną konieczna jest także zmiana stylu życia oraz odpowiednia pielęgnacja skóry (np.: przy pomocy dermokosmetyków), która może prowadzić do ograniczenia niedoskonałości skóry. Powinna być ona wielowymiarowa: używane preparaty kosmetyczne powinny zawierać składniki nawilżające skórę poddaną kuracji dermatologicznej, składniki redukujące niedoskonałości poprzez działanie zmniejszające wydzielanie sebum, działanie złuszczające, działanie ograniczające rozwój bakterii oraz składniki kojące i łagodzące podrażnioną skórę.

Trądzik dorosłych jest nie tylko problematyczny ze względu na częste nawroty zmian i trudności w ich redukcji, ale także ze względu na defekt kosmetyczny – widoczność wykwitów, blizn i przebarwień może prowadzić do ograniczenia kontaktów społecznych, „ukrywania się” ze swoim problemem. Dlatego warto podjąć wysiłek walki ze zmianami trądzikowymi „od zaraz”.

Na podstawie: Dermatologia Estetyczna vol. 18, 3/2016: Leczenie podtrzymujące w trądziku dorosłych w skojarzeniu ze stosowaniem dermokosmetyków linii Iwostin Purritin randomizowane podwójnie zaślepione badanie oceniające skuteczność, tolerancję i właściwości pielęgnacyjne preparatów linii Iwostin Purritin w porównaniu do typowych preparatów nawilżających, stosowanych do pielęgnacji podczas leczenia podtrzymującego retinoidami miejscowymi trądziku dorosłych o lekkim i umiarkowanym stopniu nasilenia lek. med. Monika Serafin, dr n. med. Ewa Chlebus, dr n. ekonom. Marcin Chlebus

IWO/MP/2020/216

Dołącz do nas na facebook'u!