Skóra dojrzała po 50. roku życia

22.05.2012 Ocena:

W 5 dekadzie życia rozpoczyna się okres menopauzy spowodowany obniżeniem poziomu hormonów estrogenowych. Skóra jest organem określanym jako hormonozależny, ponieważ na jej komórkach znajdują się receptory odpowiedzialne za przyswajanie sygnałów hormonalnych.

       

Niedobór estrogenów powoduje więc, że skóra staje się cienka i sucha, a pogorszenie ukrwienia prowadzi do  bladości cery. Pogorszona elastyczność powoduje „utrwalanie się” zmarszczek, które po zagięciu (w mimice, lub od odgniecenia w pościeli) nie wygładzają się tak łatwo, i z czasem pozostają widoczne na stałe.

Podłożem obserwowanej w tym okresie atrofii skóry jest spowolnienie regeneracji komórek i spadek aktywności produkcji włókien podporowych skóry. Wykazano, że kosmetyczne czynniki neutralizujące brak estrogenów, wpływają na te procesy u samego podłoża i przeciwdziałają atrofii i wiotkości skóry.

W okresie menopauzy organizm przestawia się na wolniejszy tryb funkcjonowania. Spowodowane jest to genetycznie uwarunkowanym „wyłączeniem” aktywności wielu genów odpowiedzialnych za dzielenie się komórek i za wzrost. Mechanizm ten powiązany jest z naturalną obroną organizmu przed zbyt szybkim dzieleniem się komórek uszkodzonych, które mogą być powodem rozwoju późniejszych nowotworów. Dla skóry oznacza to jednak wolniejszą regenerację i słabszą odnowę, czyli gorszą wymianę „starych” komórek i tkanek na nowe. Są jednak ludzie, którzy na bardzo długie lata zachowują zdrowie i wysoką aktywność spowodowaną sprawną regeneracją. Jak wykazano, ta sprawna koordynacja różnych procesów życiowych powiązana jest zwykle z niskokaloryczną dietą i syntezą specjalnych białek – sirtuin, wydłużających życie komórek. Podobną regulację procesów życiowych obserwuje się u ludzi spożywających dużo resweratrolu, czyli polifenolu zawartego w winogronach, czerwonym winie, grapefruitach, borówkach, orzeszkach i in. pokarmach. Związek ten, mimo nieprzestrzegania diety niskokalorycznej naśladuje działanie sirtuin i spowalnia procesy starzenia się komórek. Jako silny antyutleniacz, chroni też organizm przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Resweratrol słusznie „robi karierę” w kosmetologii, gdyż zastosowany w kosmetykach dla skóry dojrzałej zachowuje się podobnie jak w naturze- chroni komórki skóry i w bezpieczny, czyli kontrolowany sposób wydłuża ich życie. 

Dr n. med. Maria Noszczyk

Melitus Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging

Powiązane dermoceutyki