O konsekwencjach działania promieniowania słonecznego na skórę dziecka

Dzieci i słońce

O pozytywnych „konsekwencjach” działania słońca na dzieci nie trzeba się rozpisywać - każdy kto miał okazję obserwować swoje pociechy podczas zabawy na plaży, wie w czym rzecz. Za to, o konsekwencjach szkodliwego działania promieniowania słonecznego na skórę dziecka1 rozpisywać się wręcz trzeba, bo tutaj nasza świadomość jest o wiele niższa.

O negatywnych konsekwencjach

Do negatywnych konsekwencji działania promieniowani słonecznego na skórę dziecka należą:

  • zaostrzenie chorób skórnych (fotoagrawacja): np. atopowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry
  • immunosupresja, czyli zwiększone ryzyko wystąpienia chorób wirusowych (opryszczki) i bakteryjnych
  • podrażnienia, rumień i oparzenia słoneczne
  • reakcje fotouczuleniowe (pokrzywka posłoneczna) i reakcje fototoksyczne
  • zwiększenie ryzyka powstawania przebarwień, szybszego starzenia się skóry, a nawet rozwoju raka skóry w przyszłości, na skutek ciężkich oparzeń słonecznych (!)

 

Świadomość zagrożeń to już pierwszy, mały krok ku zapobieganiu. Drugim może być wsparcie skóry swojej pociechy odpowiednimi preparatami przeciwsłonecznymi: warto zwrócić uwagę na zawartość w nich filtrów mineralnych i organicznych. Trzeci krok to dobre nawyki, wyrabiane u dziecka od maleńkości takie jak np. aplikowanie preparatu przeciwsłonecznego co 2-3 godziny, regularnie picie wody i przebywanie w cieniu w trakcie najsilniejszego nasłonecznienia.

  1. Ciupińska „Wpływ słońca na skórę i ochrona przed promieniowaniami UV”, w: M. Noszczyk: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa 2011: 179-188
IWO/MP/2020/216

Dołącz do nas na facebook'u!