Te czynniki przyspieszają procesy starzenia się skóry

Powietrze w naszym kraju jest coraz bardziej zanieczyszczone. Wpływa to negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale i na wygląd. Okazuje się, że smog jest – obok promieni UV i palenia tytoniu – jednym z najbardziej istotnych czynników zewnętrznych wpływających na powstawanie zmarszczek i przebarwień. 

Starzenie się to naturalny proces towarzyszący każdemu człowiekowi. Najbardziej widoczny jest on na skórze, która wraz z upływem lat traci elastyczność, staje się cieńsza, szara i mniej nawilżona, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki oraz przebarwienia1. Wiadomo, że tylko niewielka część objawów starzenia się wynika z naturalnych genetycznych uwarunkowań, większość wywołana jest czynnikami zewnętrznymi. Naukowcy i lekarze tropią je od lat, chcąc wyeliminować z naszego życia lub przynajmniej złagodzić ich działanie. Obserwacje specjalistów dowodzą, że najgorszy wpływ na skórę ma smog znajdujący się w powietrzu, promieniowanie słoneczne oraz dym tytoniowy2.

Skóra nie lubi smogu

Główną przyczyną fatalnego stanu powietrza w dużych miastach jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia produkowane przez pojazdy oraz powstające w wyniku spalania węgla i paliw w piecach oraz kotłach domowych. Smog jest źródłem wielu szkodliwych substancji: pyłów zawieszonych (np. PM10, PM 2,5), dwutlenku siarki, tlenku azotu, metali ciężkich oraz rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (m.in. α-benzopiren)3. Wszystkie te niebezpieczne substancje każdego dnia docierają do naszej skóry, która jest pierwszym filtrem chroniącym organizm przed zanieczyszczeniami. Osadzanie się na ciele szkodliwych pyłów i związków powoduje niepożądane reakcje, między innymi proces starzenia się. Dowiedli tego francuscy naukowcy, którzy prowadzili badania w Meksyku oraz Chinach, oceniając wpływ zanieczyszczeń na skórę kobiet i mężczyzn4.

Co dokładnie odkryli? Na podstawie obserwacji badacze zgodnie przyznali, że szkodliwe substancje zawarte w smogu niszczą barierę skórną, która chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Brak bariery powoduje niekorzystne procesy, np. utratę kolagenu i elastyny. To z kolei prowadzi do utraty jej elastyczności, której efektem jest powstawanie zmarszczek i starzenie się5. Dowiedziono również, że zniszczenie bariery ochronnej skóry przez działanie pyłów oraz węglowodorów aromatycznych powoduje szybszą utratę wody w procesie parowania, a więc odwodnienie tkanek skóry, które jest groźne dla ich prawidłowego funkcjonowania.

To nie wszystko. Destrukcyjne działanie smogu powoduje również zmniejszenie ilości zawartej w skórze witaminy E, która jest jednym z głównych przeciwutleniaczy, czyli substancji walczących z wolnymi rodnikami. Rodniki to cząsteczki niszczące lipidy, włókna kolagenowe i elastynowe i tym samym przyspieszające proces starzenia. Niedobory witaminy E i innych antyoksydantów w skórze skutkują więc szybszym powstawaniem zmarszczek i przebarwień, wysuszeniem oraz pojawieniem się problemów zdrowotnych (wyprysków, zapalenia skóry, AZS)6.

Nadmiar słońca

Kolejnym czynnikiem przyspieszającym proces starzenia skóry są promienie UV, czyli po prostu promienie słoneczne. Specjaliści uznają, że są one odpowiedzialne za 80 procent niekorzystnych zmian na odsłoniętych częściach ciała, a więc np. na twarzy. Częste i długotrwałe opalanie się przyspiesza naturalny proces starzenia się skóry powodując jej suchość i zmniejszenie elastyczności – bezpośrednim powodem jest tu wzrost produkcji enzymów (MMP), które powodują niszczenie włókien kolagenowych odpowiedzialnych za elastyczność skóry7.

Palacze szybciej się starzeją

Nie bez znaczenia dla cery jest też jej kontakt z dymem tytoniowym. Osoby palące papierosy wyglądają starzej, ponieważ ich skóra jest narażona na nieustanne negatywne działanie substancji obecnych w dymie. Powodują one wysuszenie skóry oraz wzrost liczby wolnych rodników w organizmie. Jednocześnie ich obecność w głębszych warstwach skóry powoduje redukcję przeciwutleniaczy, takich jak witaminy, które regenerują tkanki, włókna i poprawiają elastyczność skóry. To tłumaczy wyniki obserwacji mówiące o tym, że wypalanie 20 papierosów dziennie „dodaje” osobie uzależnionej od nikotyny ok. 10 lat. Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy starzenia się wywołanego dymem tytoniowym to szara, ziemista cera, pajączki, czyli rozszerzone naczynia krwionośne oraz zmarszczki (wokół oczy i tzw. zmarszczki palacz, czyli pionowe bruzdy wokół ust)8.

Zrób to koniecznie

Aby kompleksowo zabezpieczyć skórę przed smogiem, zanieczyszczeniami i czynnikami zewnętrznymi, sięgnij po 3-stopniową pielęgnację Iwostin Hydro Sensitia.

Krok 1. Oczyszczaj. Iwostin Hydro Sensitia Micelarna pianka do mycia twarzy oczyści skórę z zanieczyszczeń, a zawarty w niej 10% kompleks nawilżający ochroni skórę przed utratą wody.

Krok 2. Chroń. Iwostin Hydro Sensitia Krem intensywnie nawilżający SPF15 z Complexem Aktywnym Preregen PF stworzy tarczę ochronną na skórze chroniąc ją przed zanieczyszczeniami, promieniem UV i suchym powietrzem.

Krok 3. Naprawiaj. Iwostin Hydro Sensitia Odżywczy krem na noc Vit. C+E ma działanie antyoksydacyjne. Witaminy pomogą likwidować wolne rodniki i uodpornią skórę na działanie czynników zewnętrznych.

  1. 1Florek E., Nowak G., Urbańska M.,Wpływ palenia tytoniu na starzenie się skóry, Przegląd Lekarski 2012/69/10, s.1111 http://www.wple.net/plek/numery_2012/numer-10-2012/1111-1114.pdf, (dostęp: 23.01.2019)
  2. 2In vitro assays to study the effects of air pollutants on skin: exposure to urban dust and cigarette smoke extract. Roland Hubaux, Florence Weisgerber, and Michel Salmon StratiCELL S.A. Crealys Science Park Rue Sonet 10 B-5032 Isnes, Belgium (http://tst.pg2.at/abstracts/data/full_papers/full_paper_323.pdf, s.1, 4, dostęp: 23.01.2019)
  3. 3https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,niska-emisja-pm-10-pm-25,17.html (dostęp: 23.01.2019)
  4. 3Niska emisja PM 10, PM 2,5, https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,niska-emisja-pm-10-pm-25,17.html (dostęp: 23.01.2019)
  5. 4Evaluation of the impact of urban pollution on the quality of skin, US National Library of Medicine ,https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25655908 (dostęp: 23.01.2019)
  6. 5 Guidelines for Formulating Anti-Pollution Products Niraj Mistry, s.3
  7. 6 Whitehouse, L. AntiPollution and the Beauty Industry: Part II; Cosmetics Design-Europe.com;William Reed Business Media SAS:West Sussex, UK, 2016.
  8. 7 Zewnętrzne i wewnętrzne czynniki starzenia się skóry, Dermatologia praktyczna, na podstawie: Trznadel-Grodzka E., Kaszuba A.: Etiopatogeneza procesu starzenia skóry, [w:] Dermatologia Geriatryczna, A. Kaszuba, J. Szepietowski, Z. Adamski (red.), wyd. I, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2016, ss. 21-24, https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3880/Zewnetrzne-i-wewnetrzne-czynniki-starzenia-sie-skory.html, (dostęp: 23.01.2019)
  9. 8 Florek E., Nowak G., Urbańska M.,Wpływ palenia tytoniu na starzenie się skóry, Przegląd Lekarski 2012/69/10, s.1113 http://www.wple.net/plek/numery_2012/numer-10-2012/1111-1114.pdf, (dostęp: 23.01.2019)
IWO/MP/2020/216

Dołącz do nas na facebook'u!