Wielkie miasto kontra tradzik-oto oznaki smogu na twojej skorze

Życie w wielkim mieście oferuje niemałe możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, ale wiąże się również z zagrożeniami. Jednym z nich, o czym głośno mówi się w Polsce od kilku lat, jest smog. Ma on negatywny wpływ na nasze zdrowie, a skutki spowodowane przebywaniem na zanieczyszczonym powietrzu widać też... na naszej skórze. Jednym z objawów jest pojawienie się trądziku. Sprawdź, jak to możliwe, że jest on powodowany przez smog i w jaki sposób poradzić sobie z kłopotliwymi wypryskami!

Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), z jakością powietrza w dużych miastach nie jest dobrze. Tylko 12% mieszkańców ośrodków miejskich żyje w miejscach, które spełniają wymogi WHO co do jakości powietrza. Za to niemal połowa zamieszkuje miasta, w których jest narażona na 2,5-krotnie wyższe zanieczyszczenie powietrza niż wskazane przez WHO normy1. Co więcej, w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, także stworzonym przez WHO, aż 36 z 50 miast leży w Polsce2.

Smog może powodować u osób zdrowych problemy z pamięcią i koncentracją, wzmożone uczucie niepokoju, podrażnienie oczu, nosa i gardła, infekcje dróg oddechowych (w tym zapalenie płuc), natomiast u osób chorych na POCHP i astmę – zaostrzenie objawów3. Zanieczyszczenie powietrza wpływa również negatywnie na naszą skórę.

Trądzik kontra stres oksydacyjny

Wydawać by się mogło, że trądzik powstaje tylko wtedy, gdy skóra jest tłusta. W przypadku smogu to nie do końca prawda. Wdychane przez nas wraz ze smogiem pyły PM2,5 i PM10, a także związki chemiczne (ozon, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki) poprzez reaktywne formy tlenu zwiększają stres oksydacyjny, czyli zaburzenie równowagi między wolnymi rodnikami a pożytecznymi antyoksydantami w naszym organizmie. Stres oksydacyjny powoduje z kolei nie tylko wysuszanie i szybsze starzenie się skóry, ale i powstawanie na niej wyprysków4.

Dlatego zalecane jest stosowanie kosmetyków usuwających zanieczyszczenia ze skóry, a jednocześnie nie naruszających jej ochronnej warstwy hydrolipidowej. Takie działanie ma Iwostin Hydro Sensitia micelarna pianka do mycia twarzy. Zawiera micele, które szybko i skutecznie usuwają makijaż, ale również pseudoceramidy i olej z awokado, chroniące skórę przed utratą wody i wysuszeniem. Produkt zawiera również składniki naturalnego czynnika nawilżającego NMF, co jest o tyle ważne, że poziom NMF maleje przy ekspozycji na działanie zawartych w smogu pyłów PM2,5 i PM105.

Trądzik kontra stany zapalne skóry

Obecnie przyjmuje się, że trądzik ma wieloczynnikową etiologię. Zaobserwowano trzy główne czynniki go powodujące: zwiększone wydzielanie łoju, rogowacenie mieszkowe i namnażanie się chorobotwórczej bakterii Propionibacterium acne, powodującej stany zapalne skóry. Warto dodać, że badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza może być jednym z czynników te stany wywołujących6. Dlatego terapię trądziku warto uzupełniać o kosmetyki, które wspierają naturalną barierę ochronną skóry, a tym samym zmniejszają nasilenie trądziku i ryzyko, że po zapaleniu pojawią się przebarwienia.

Jednym z takich kosmetyków jest Iwostin Hydro Sensitia odżywczy krem na noc z Vit. C + E. Produkt okrywa skórę „płaszczem lipidowym”, a tym samym chroni ją przed negatywnym działaniem zanieczyszczonego powietrza, sprawia, że skóra staje się mniej napięta.

Trądzik kontra promieniowanie UVB i UVA

Skóra jest największym narządem naszego organizmu, stanowi barierę chroniącą go przed bakteriami, utratą wody, ogranicza też negatywny wpływ, jaki wywołują na niego promieniowaniem UVB i UVA7. Dlatego i samą skórę trzeba chronić przed szkodliwym działaniem słońca (a pamiętajmy, że jesteśmy na nie narażeni nie tylko latem, ale i zimą).

Promieniowanie UV osłabia bowiem barierę skórną i zmniejsza efektywność mechanizmów antyoksydacyjnych, aktywuje działanie reaktywnych form tlenu (ROS)8, które z kolei doprowadzają do powstania stanów zapalnych w skórze, co z kolei przyczynia się do wystąpienia trądziku9.

Zaleca się więc stosowanie kremów chroniących przed promieniowaniem UVA/UVB i wykazujących działanie antyoksydacyjne. Takim produktem jest Iwostin Hydro Sensitia krem intensywnie nawilżający SPF 15, zawierający unikalny kompleks aktywny PREREGEN® PF, który tworzy tarczę ochronną na skórze i minimalizuje działanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV oraz zanieczyszczenie i suchość powietrza. Dzięki proteinom sojowym produkt łagodzi podrażnienia, nawilża i odżywia skórę. Z kolei witamina E działa antyoksydacyjnie, poprawiając ujędrnienie i koloryt skóry.

  1.  1. N. Mistry, Guidelines for Formulating Anti-Pollution Products, https://www.mdpi.com/2079-9284/4/4/57 [dostęp z dn. 24.01.2019]
  2. 2. Raport WHO dostępny na stronie: https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2018 [dostęp z dn. 24.01.2019]
  3. 3. J. Jędrak, E. Konduracka, A. Badyda, P. Dąbrowiecki, Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, https://smoglab.pl/krakowski-alarm-smogowy-wydal-ksiazke-o-wplywie-smogu-na-zdrowie-autorami-sa-znani-specjalisci-fragment-i-pdf/ [dostęp 24.01.2019]
  4. 4. J. Krutmann, D. Moyal, W. Liu, S. Kandahari, G. Lee, N. Nopadon, L. Xiang, S. Seité, Pollution and acne: is there a link?, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5446966/, [dostęp z dn. 24.01.2019]
  5. 5. N. Mistry, Guidelines for Formulating Anti-Pollution Products, dz. cyt.
  6. 6. J. Krutmann, D. Moyal, W. Liu, S. Kandahari, G. Lee, N. Nopadon, L. Xiang, S. Seité, Pollution and acne: is there a link?, dz. cyt.
  7. 7. M. Haftek, C. Coutanceau, C. Taïeb, Epidemiology of “fragile skin”: results from a survey of different skin types, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3855059/, [dostęp z dn. 24.01.2019]
  8. 8. T. Herrling, K. Jung, J. Fuchs, Measurements of UV-Generated Free Radicals/Reactive Oxygen Species (ROS) in Skin, https://www.researchgate.net/publication/7235815_Measurements_of_UV-Generated_Free_RadicalsReactive_Oxygen_Species_ROS_in_Skin, [dostęp z dn. 24.01.2019]
  9. 9. J. Krutmann, D. Moyal, W. Liu, S. Kandahari, G. Lee, N. Nopadon, L. Xiang, S. Seité, Pollution and acne: is there a link?, dz. cyt.
IWO/MP/2020/216

Dołącz do nas na facebook'u!