Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), z jakością powietrza w dużych miastach nie jest dobrze. Tylko 12% mieszkańców ośrodków miejskich żyje w miejscach, które spełniają wymogi WHO co do jakości powietrza. Za to niemal połowa zamieszkuje miasta, w których jest narażona na 2,5-krotnie wyższe zanieczyszczenie powietrza niż wskazane przez WHO normy1. Co więcej, w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, także stworzonym przez WHO, aż 36 z 50 miast leży w Polsce2.
Smog może powodować u osób zdrowych problemy z pamięcią i koncentracją, wzmożone uczucie niepokoju, podrażnienie oczu, nosa i gardła, infekcje dróg oddechowych (w tym zapalenie płuc), natomiast u osób chorych na POCHP i astmę – zaostrzenie objawów3. Zanieczyszczenie powietrza wpływa również negatywnie na naszą skórę.
Trądzik kontra stres oksydacyjny
Wydawać by się mogło, że trądzik powstaje tylko wtedy, gdy skóra jest tłusta. W przypadku smogu to nie do końca prawda. Wdychane przez nas wraz ze smogiem pyły PM2,5 i PM10, a także związki chemiczne (ozon, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki) poprzez reaktywne formy tlenu zwiększają stres oksydacyjny, czyli zaburzenie równowagi między wolnymi rodnikami a pożytecznymi antyoksydantami w naszym organizmie. Stres oksydacyjny powoduje z kolei nie tylko wysuszanie i szybsze starzenie się skóry, ale i powstawanie na niej wyprysków4.
Dlatego zalecane jest stosowanie kosmetyków usuwających zanieczyszczenia ze skóry, a jednocześnie nie naruszających jej ochronnej warstwy hydrolipidowej. Takie działanie ma Iwostin Hydro Sensitia micelarna pianka do mycia twarzy. Zawiera micele, które szybko i skutecznie usuwają makijaż, ale również pseudoceramidy i olej z awokado, chroniące skórę przed utratą wody i wysuszeniem. Produkt zawiera również składniki naturalnego czynnika nawilżającego NMF, co jest o tyle ważne, że poziom NMF maleje przy ekspozycji na działanie zawartych w smogu pyłów PM2,5 i PM105.
Trądzik kontra stany zapalne skóry
Obecnie przyjmuje się, że trądzik ma wieloczynnikową etiologię. Zaobserwowano trzy główne czynniki go powodujące: zwiększone wydzielanie łoju, rogowacenie mieszkowe i namnażanie się chorobotwórczej bakterii Propionibacterium acne, powodującej stany zapalne skóry. Warto dodać, że badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza może być jednym z czynników te stany wywołujących6. Dlatego terapię trądziku warto uzupełniać o kosmetyki, które wspierają naturalną barierę ochronną skóry, a tym samym zmniejszają nasilenie trądziku i ryzyko, że po zapaleniu pojawią się przebarwienia.
Jednym z takich kosmetyków jest Iwostin Hydro Sensitia odżywczy krem na noc z Vit. C + E. Produkt okrywa skórę „płaszczem lipidowym”, a tym samym chroni ją przed negatywnym działaniem zanieczyszczonego powietrza, sprawia, że skóra staje się mniej napięta.
Trądzik kontra promieniowanie UVB i UVA
Skóra jest największym narządem naszego organizmu, stanowi barierę chroniącą go przed bakteriami, utratą wody, ogranicza też negatywny wpływ, jaki wywołują na niego promieniowaniem UVB i UVA7. Dlatego i samą skórę trzeba chronić przed szkodliwym działaniem słońca (a pamiętajmy, że jesteśmy na nie narażeni nie tylko latem, ale i zimą).
Promieniowanie UV osłabia bowiem barierę skórną i zmniejsza efektywność mechanizmów antyoksydacyjnych, aktywuje działanie reaktywnych form tlenu (ROS)8, które z kolei doprowadzają do powstania stanów zapalnych w skórze, co z kolei przyczynia się do wystąpienia trądziku9.
Zaleca się więc stosowanie kremów chroniących przed promieniowaniem UVA/UVB i wykazujących działanie antyoksydacyjne. Takim produktem jest Iwostin Hydro Sensitia krem intensywnie nawilżający SPF 15, zawierający unikalny kompleks aktywny PREREGEN® PF, który tworzy tarczę ochronną na skórze i minimalizuje działanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV oraz zanieczyszczenie i suchość powietrza. Dzięki proteinom sojowym produkt łagodzi podrażnienia, nawilża i odżywia skórę. Z kolei witamina E działa antyoksydacyjnie, poprawiając ujędrnienie i koloryt skóry.