Prawidłowa pielęgnacja polega na oczyszczaniu, nawilżaniu oraz złuszczaniu martwego naskórka. Systematyczne peelingi wygładzają skórę, redukują przebarwienia i poprawiają jej ukrwienie. Umożliwią też wniknięcie składników odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Kto powinien stosować peeling i co należy o nim wiedzieć?
Złuszczanie powinno być jednym z podstawowych elementów codziennej pielęgnacji twarzy. Kto i dlaczego powinien stosować peelingi? Można wskazać kilka typów skóry oraz problemów, w których peelingi sprawdzają się najlepiej:
· cera dojrzała z cechami starzenia i fotostarzenia,
· skóra z przebarwieniami,
· cera osób młodych z problemami trądzikowymi oraz łojotokiem.
Pielęgnację z peelingiem skóry można wykonywać w różnym wieku i przy różnych problemach, również dla zwykłej „estetyki” wyglądu. Skóra po złuszczaniu ma więcej blasku i wygląda na mniej zmęczoną.
Peelingi poprawiają stan skóry, ponieważ złuszczanie jest naturalnym mechanizmem funkcjonowania skóry pozwalającym jej na zachowanie zdrowia i prawidłowej kondycji. Złuszczanie się skóry umożliwia usunięcie uszkodzonych i najstarszych komórek. Skóra jest dzięki temu gładsza, jaśniejsza i w mniejszym stopniu widoczne stają się przebarwienia.
Złuszczanie to nie tylko pozbywanie się martwych komórek, ale także stymulowanie naturalnych procesów skóry. Umożliwiają one prawidłowe nawilżenie i ochronę przed wszelkimi toksynami i alergenami. Jest bowiem końcowym elementem procesu dojrzewania komórek naskórka, podczas którego powstają w skórze naturalne czynniki nawilżające i odtwarzające barierę ochronną. Z wiekiem, a także w wyniku niektórych wrodzonych dolegliwości, proces naturalnego złuszczania się komórek ulega zakłóceniu. Dzieje się tak na przykład w przypadku skóry trądzikowej. Wtedy peelingi stają się istotnym elementem codziennej pielęgnacji skóry. Ułatwiają ewakuację wydzieliny z gruczołów łojowych i głęboko oczyszczają pory skóry zapobiegając tym samym powstawaniu zaskórników i krostek. Chronią też przed nawrotami po leczeniu i zmniejszają tendencję do powstawania zmian u osób nieleczonych.
Peelingi dzieli się ze względu na technikę wykonywania i stopień penetracji naskórka. Zabieg można wykonywać przy użyciu metod mechanicznych (np. za pomocą ziarenek w produkcie) lub specjalnymi kryształkami w urządzeniu do dermabrazji. Skórę można złuszczać też przy pomocy czynników fizycznych, światłem w laserze, ciepłem w diatermii lub zimnem w krioterapii. Najpopularniejszym typem jest jednak peeling chemiczny, wykorzystujący różne substancje chemiczne.
Profesjonalne nazewnictwo dzieli peelingi na trzy rodzaje, zróżnicowane ze względu na siłę działania. Podział obejmuje:
· zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych,
· powierzchniowe kuracje domowe,
· peelingi średnio-głębokie i głębokie stosowane w gabinetach lekarskich.
Głębokie peelingi chemiczne, zwłaszcza na większych powierzchniach skóry, np. na całej twarzy wykonuje się obecnie dość rzadko. Zostały w dużym stopniu wyeliminowane z użycia przez metody laserowe, poprawiające bezpieczeństwo zabiegu i dające możliwość precyzyjnego działania na wybranej głębokości tkanek. W gabinetach lekarskich najczęściej wykonuje się peelingi średnio-głębokie, z zastosowaniem alfa hydroksykwasów (AHA), kwasu trichlorooctowego (TCA) i rezorcyny.
W domu z powodzeniem można wykonywać m.in. peeling chemiczny lub mechaniczny. Ważne jednak, aby dopasować jego właściwości do typu skóry. Należy pamiętać też, aby nie stosować samodzielnie agresywnych formuł. Głębokiemu oczyszczaniu problematycznej skóry dedykowany jest peeling medyczny. Delikatniejszym, ale skutecznym rozwiązaniem będzie wykorzystanie produktu na bazie kwasu owocowego. Idealnie sprawdzi się tu np. peeling migdałowy, który działa przeciwtrądzikowo, antybakteryjnie i usuwa przebarwienia.
Ciekawym rozwiązaniem, dedykowanym szczególnie cerze wrażliwej, naczynkowej, alergicznej jest peeling gommage. Kosmetyk o gęstej konsystencji bazuje na enzymach roślinnych. Swą nazwę zawdzięcza procesowi usuwania produktu z twarzy. Resztki peelingu gommage przypominają fragmenty ścieranej gumki.
Często korzysta się także z mieszanek peelingujących, wykorzystujących różnorodne kwasy AHA, z dodatkiem retinolu, witaminy C i innych substancji. Substancje złuszczające, zarówno w zabiegach profesjonalnych jak i w kuracjach domowych, często stosuje się w połączeniu z innymi związkami. Mogą mieć one działanie złuszczające, stymulujące lub rozjaśniające.
Mieszanki takie mają wielorakie zalety. Przede wszystkim chodzi w nich o wykorzystanie złuszczenia, jako procesu ułatwiającego wnikanie innych substancji w głąb skóry. Zastosowane potem kosmetyki, np. wybielające lub ujędrniające mają szansę zadziałać głębiej i mocniej. Dodatkowo wykorzystuje się synergistyczne działanie różnych substancji mieszanki. Poprawia to skuteczność, najczęściej bez konieczności podnoszenia stężeń i potęgowania działania drażniącego aktywnych związków.
Skuteczność peelingu nie jest uzależniona jedynie od siły i stężenia zastosowanej substancji. Przy zmniejszaniu blizn, usuwaniu śladów potrądzikowych i przebarwień nie chodzi, bowiem jedynie o złuszczenie, lecz o pobudzenie odnowy komórkowej. Regeneracja skóry, w odróżnieniu do efektu złuszczającego, nie jest procesem wprost proporcjonalnym do siły peelingu. Tu większe znaczenie ma działanie biologiczne zastosowanego związku oraz systematyczne powtarzanie zabiegów. i na tym między innymi polega moc delikatnych, zdawałoby się peelingów domowych.
Najbardziej popularne peelingi gommage, a nawet drobnoziarniste są podstawowym elementem dobrego oczyszczania skóry. Mogą być stosowane w zasadzie na co dzień, w każdym przypadku. Mocniejsze preparaty peeling do domowego użytku stosuje się w przypadku:
· przebarwień,
· trądziku,
· łojotoku,
· cery dojrzałej.
Obecność takich problemów wymaga skuteczniejszych rozwiązań, dlatego warto wybrać mocniejszy peeling. Twarz będzie dzięki niemu lepiej przygotowana do wchłaniania składników odżywczych.
Peeling może mieć też formułę, która nie wymaga zmywania. Preparaty złuszczające w postaci kremów i płynów nakłada się wtedy na umytą skórę. Dzięki nim, czasem nawet bez profesjonalnych kuracji, można pozbyć się niektórych problemów skórnych. Wykorzystując jedynie siłę systematyczności jest szansa, aby poprawić też ogólną kondycję skóry wyglądającej na zmęczoną, właściwie niezależnie od wieku.