Aglomeracja miejska to środowisko, w którym skóra wrażliwa jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych. Zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV czy stres oksydacyjny negatywnie wpływają na jej kondycję. W jaki sposób pielęgnować delikatną skórę i jaki krem do cery wrażliwej będzie najlepszy?
Wrażliwa skóra jest wyjątkowo delikatna i czuła na drażniące czynniki zewnętrzne. Bardzo szybko na jej powierzchni pojawiają się podrażnienia, zaczerwieniania oraz niedoskonałości. Skóra staje się nadmiernie przesuszona, zaczerwieniona, a nawet obrzęknięta. Nierzadko można mieć też uczucie pieczenia, swędzenia lub ściągnięcia. Jeśli skóra ma nadmierną tendencję do rumienienia i pajączków jest to cera wrażliwa naczynkowa. Nieprzyjemne konsekwencje może powodować ekspozycja na słońce, nieprawidłowa dieta czy kosmetyk z drażniącymi składnikami. Siła i rodzaj takiej reakcji zależy od indywidualnych predyspozycji. Problemy ze skórą wrażliwą mogą zaostrzać zmiany hormonalne, uwarunkowania genetyczne czy przewlekły stres.
Miejskie życie zagraża wrażliwej skórze wskutek jej ciągłego narażenia na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Niestety, charakteryzuje się ona szybką i nadmierną reakcją w kontakcie z tymi bodźcami. Co w takim razie wywołuje niepożądane skutki? Skóra wrażliwa jest szczególnie narażona na wpływ:
· promieniowania UV,
· zanieczyszczeń powietrza i smog,
· stresu oksydacyjnego,
· suchego powietrza i klimatyzacji,
· zmian temperatur.[1]
Aby zmniejszyć wpływ działania tych czynników, warto stosować kosmetyki do skóry wrażliwej. Dedykowane jej potrzebom produkty zapewnią równowagę oraz zdrowy i pełen blasku wygląd. Należy pamiętać, że krem do skóry wrażliwej to nie wszystko. Ważne też, aby zadbać o oczyszczanie i złuszczanie naskórka. Pozwoli to pozbyć się z jej powierzchni zanieczyszczeń, właściwie przygotowując do wniknięcia składników odżywczych.
Promieniowanie UV przyczynia się do osłabienia lipidowej bariery ochronnej skóry. Nawet nieduża ekspozycja na słońce może powodować suchość naskórka i przyspiesza procesu fotostarzenia. W konsekwencji skóra wrażliwa traci jędrność, szarzeje i jest bardziej podatna na podrażnienia. Wystąpić może też silna reakcja na słońce w postaci rumienia czy wysypki.
Suche i zanieczyszczone powietrze o niskiej wilgotności sprawia, zwiększa się przeznaskórkowa utrata wody (TEWL).[2] Dochodzi też to szybszego zatykania porów, zaburzenia pracy gruczołów łojowych i naturalnych mechanizmów skóry. Odpowiednie nawilżanie skóry pełni więc ważną rolę: niska zawartość wody w skórze (poniżej 10%) powoduje, że naskórek staje się szorstki, popękany i łuszczy się.[3] W takim przypadku w codziennej pielęgnacji warto wykorzystywać krem nawilżający do cery wrażliwej. Zniweluje on działanie czynników zewnętrznych i zapewni głębokie nawilżenie.
Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna opierać się na nawilżaniu, regeneracji oraz wzmocnieniu jej bariery ochronnej. Niezbędnym elementem codziennej rutyny powinno być dokładne oczyszczanie twarzy. Pozbycie się resztek makijażu, zanieczyszczeń i sebum pozwoli właściwie przygotować skórę do kolejnych etapów pielęgnacji. Przed sięgnięciem po krem nawilżający do skóry wrażliwej warto zadbać też o złuszczenie martwych komórek. Ważne jednak, aby wybrać łagodny produkt, który nie spowoduje podrażnień. Skutecznie oczyszczona i delikatnie złuszczona skóra gotowa jest na krem do cery wrażliwej.
O czym jeszcze należy pamiętać? Stosowana do mycia skóry suchej i wrażliwej woda nie powinna być gorąca i wystarczająco „czysta”: związki chloru, a także wapnia mogą mieć działanie drażniące. Z tego powodu do oczyszczania skóry warto czasem użyć wody oligoceńskiej lub zwykłej wodociągowej, ale po odstaniu lub przefiltrowaniu. Jak mogą sobie pomóc osoby przebywające w klimatyzowanych/ogrzewanych pomieszczeniach o suchym powietrzu? Dobrym pomysłem może być poprawianie wilgotności poprzez uruchomienie odpowiedniej aparatury nawilżającej lub – bardzo prowizorycznie – rozwieszanie w pomieszczeniu mokrego, czystego ręczniczka.[4]
W codziennym nawilżaniu skóry wrażliwej bardzo ważne są dobre jakościowo i skuteczne kosmetyki. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na skład produktów. Krem do skóry suchej i wrażliwej nie powinien zawierać silikonów, sztucznych barwników i konserwantów oraz drażniących substancji zapachowych. Najlepiej sięgać po dermokosmetyki, których formuły są hipoalergiczne i testowane dermatologicznie. Takie kosmetyki do skóry wrażliwej mają też większą zawartość składników aktywnych, co zwiększa ich skuteczność. Wśród nich można znaleźć produkty intensywnie nawilżające, takie jak krem do skóry suchej i wrażliwej czy wspierające naczynka – np. krem do cery wrażliwej zaczerwienionej.
Dlaczego jeszcze warto wybierać dermokosmetyki? Smog i zanieczyszczenia w mieście mają nie tylko wpływ na wygląd skóry, ale również procesy zachodzące w jej wnętrzu. Czynniki środowiskowe osłabiają mechanizmy obronne, zaostrzając jednocześnie przebieg chorób skórnych. Osoby borykające się z trądzikiem, AZS czy egzemą powinny szczególnie zadbać o wrażliwą skórę.
[1] International Journal of Cosmetic Science, 2013, 35, 2–8
[2] “Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska”, M.Noszczyk, Wydawnictwo Lekarskie PWZL, Warszawa 2010, s. 111-112
[3] Adamski, A. Kaszuba, “Dermatologia dla kosmetologów”, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008, s 16
[4] “Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska”, M.Noszczyk, Wydawnictwo Lekarskie PWZL, Warszawa 2010, s. 111-112